Obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości

W dniu 11 listopada 2013 r. odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości w Łapanowie. W uroczystościach wziął udział Wójt Gminy Pan Jan Kulig, Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Śliwa, Radni Gminy, Sołtysi, przedstawiciele instytucji gminnych, dyrektorzy szkół, młodzież, strażacy, delegacja powiatu bocheńskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Gościli też przedstawiciele Krakowskiego Banku Spółdzielczego w osobach Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Jana Czesak, członek zarządu Pan Tomasz Tuteja, liczne poczty sztandarowe OSP, PSL, szkół z terenu gminy, Rady Gminy, Sołectwa Łapanów.

Po mszy św. w Kościele Parafialnym Redemptor Hominis zgromadzeni zebrali się przy pomniku katyńskim obok kościoła gdzie Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady złożyli kwiaty od władz i społeczeństwa Gminy Łapanów. Wiązankę złożyła też delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK. Następnie przy dźwiękach marsza Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Sobolowa pochód przemieścił się do Rynku gdzie Władze Gminy i oraz przedstawiciele instytucji i szkół złożyli wiązanki kwiatów.

Uroczysta Akademia odbyła się w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej. Referat okolicznościowy nawiązujący do 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości wygłosił Wójt Gminy Pan Jan Kulig. Marszałek Województwa Marek Sowa nadesłał list okolicznościowy w którym podziękował za zaproszenie do Łapanowa i przeprosił za nieobecność z powodu Krakowskich Obchodów Święta Niepodległości. Następnie odbył się koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Sobolowa.

Przy okazji Akademii Wójt Gminy uhonorował medalami i dyplomami zawodniczki Klubu „Naprzód Sobolów” za zdobycie tytułów Mistrzyń Polski LZS w piłce nożnej w kategoriach U10 i U13. Podziękowanie otrzymał również ksiądz Proboszcz Parafii Sobolów Stanisław Jachym, który wyzwala w młodzieży zapał do uprawiania gry w piłkę nożną i Prezes Klubu „Naprzód Sobolów” Pan Józef Mazankiewicz.

Na zakończenie Chór Klubu Seniora działający w Domu Kultury w Łapanowie pod kierunkiem instruktora muzyki Pana Marka Sobczyka w odświętnych biało czerwonych strojach specjalnie uszytych na tę okazję wykonał wiązankę pieśni patriotycznych wspólnie z publicznością zgromadzoną na akademii a „Kwiaty Polskie” bisowane były na życzenie zgromadzonych, którzy nagrodzili koncert rzęsistymi brawami.

Tekst: Michał Paszkot
Fot.: Piotr Musiał

admin