„Bajka o królu, który chciał zostać dziadkiem”

W niedzielę 1 grudnia grupa teatralna „Amulet” działająca w Domu Kultury w Tarnawie przedstawiła  „Bajkę o królu, który chciał zostać dziadkiem”. W pięknie udekorowanej sali licznie zgromadzili się mieszkańcy Tarnawy, którzy zawsze chętnie uczestniczą w wydarzeniach artystycznych  organizowanych przez Dom Kultury. Przybyli  także zaproszeni goście: Wójt Gminy Łapanów Pan Jan Kulig z małżonką,  Sekretarz Urzędu Gminy  Pani Anna Piasecka,  ks. proboszcz Jerzy Filek.

To bardzo współczesna – choć utrzymana w konwencji baśniowej – opowieść o tym, co w życiu najważniejsze: nie bogactwo i dostatek, a miłość i szczęście najbliższych, nie frykasy i wymyślne specjały, lecz… zwykła zupa grzybowa.
Przez scenę przewijają się liczne postacie towarzyszące królowi (w roli głównej Paweł Kaja) i jego rodzinie; w większości obłudnicy i krętacze, którzy chcą się dorobić na naiwności królewskiej pary. O rękę królewny (bardzo naturalna i wyrazista Magdalena Stalmach) starają się albo zwykli tchórze, albo sprytny młodzieniec ( Jan Nowak), który wie, czego chce i jak to osiągnąć. Wszystkiemu uważnie przygląda się błazen królewski (Maja Łypik). W dwóch scenach pojawił się nawet uroczy smok na emeryturze (Sebastian Sędzik), który z nostalgią wspomina dawne piękne czasy i próbuje się pogodzić z łupaniem w krzyżach oraz sztuczną szczęką
Baśń – jak to baśń – kończy się pomyślnie. Królewna dostanie męża, na jakiego zasługuje, natomiast król swoją wymarzoną zupkę grzybową a w przyszłości – wnuka.  Występ wzbogacił taniec dworski zaprezentowany przez dziecięcy zespół taneczny „Iskierki” oraz soliści: Natalia Satoła, Sara Nycz i Szymon Stalmach.
Przedstawienie  bardzo się podobało świadczyły o tym gromkie brawa oraz idealna cisza na widowni podczas przedstawienia. Już dziś serdecznie zapraszamy Państwa na  jasełka, które odbędą się w styczniu.

Zdjęcia – p. Stanisław Kaja

admin