Koło Gospodyń Wiejskich

Panie z KGW Sobolów rozpoczęły swoją działalność 2 grudnia 2010 roku i działają po dzień dzisiejszy w 13 osobowym składzie, promując wieś Sobolów oraz Gminę Łapanów na okolicznych imprezach.

Jednym z najważniejszych dla Pań wydarzeń są dożynki parafialne, na które przygotowują wyjątkowy wieniec żniwny. Z wieńcem tym biorą udział także w dożynkach powiatowych, a czasem nawet w dożynkach wojewódzkich, reprezentując swoją gminę.

Wiejskie gospodynie bacznie obserwują swoje środowisko , próbując odpowiadać na jego potrzeby. Chcą się dzielić swoją kreatywnością, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży zwłaszcza podczas ferii zimowych oraz wakacji, organizując im zajęcia kulinarne. Członkinie kół ze swoimi potrawami biorą udział w różnych konkursach kulinarnych, odnosząc wiele sukcesów.

Dużym osiągnięciem był udział w Ogólnopolskim Konkursie Potraw Regionalnych, gdzie wiejskie gospodynie zostały laureatkami III etapu, a przygotowany przez nie smalczyk z cebulką i czosnkiem został wpisany do Kulinarnej Biblii Polskich Potraw Tradycyjnych. Dużym osiągnięciem był także udział w Festiwalu Rosołu, gdzie Panie dwa razy z rzędu zajęły I miejsce.

Oprócz umiejętności kulinarnych Panie posiadają, także zdolności rękodzielnicze oraz artystyczne, ponieważ same układają przyśpiewki, w których zawarte jest całe życie naszej wsi. Dzięki temu udaje się podtrzymywać wspaniałe tradycje ludowe.

Opiekunem KGW jest Pani Lucyna Jaworska.