Gminne Eliminacje do IV Festiwalu Rosołu

Po raz kolejny Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Łapanów rywalizowały w eliminacjach do wielkiego finału IV Festiwalu Rosołu. Ponadto do konkursu zgłosił się Zespół Szkół im. prof. Jana Zdzisława Włodka, który sklasyfikowany został w kategorii szkół gastronomicznych. Jury obradowało w czteroosobowym składzie: wójt Jan Kulig, dyrektor Centrum Kultury Michał Paszkot, instruktor Domu Kultury w Łapanowie Elżbieta Kukla oraz kierownik biura Lokalnej Grupy Działania „Dolina Raby” Patryk Paszkot.

Członkowie jury degustowali rosoły oceniając je w czterech kategoriach: smak, zapach; barwa, przejrzystość; dodatek do rosołu, wkładka; sposób podania, estetyka stoiska. Po podliczeniu głosów okazało się, że najwyżej został oceniony rosół przygotowany przez KGW Sobolów, ponieważ jednak w poprzednim roku panie z Sobolowa zwyciężyły w wielkim finale w Żegocinie, regulamin pozwalał im startować w tym roku wyłącznie poza konkursem. W związku z tym I miejsce przypadło KGW Tarnawa i to właśnie to koło będzie reprezentowało gminę Łapanów w finale, który będzie się odbywał 21 września na rynku w Łapanowie. Oczywiście swój rosół wystawi wtedy także Zespół Szkół z Dąbrowicy.
Na zakończenie członkowie jury wręczyli wszystkim uczestniczącym drużynom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, a wójt Jan Kulig podziękował za udział i zaangażowanie wszystkim paniom z KGW. Podkreślił przy tym, że każdy rosół był bardzo smaczny, przez co niezwykle trudno było wskazać ten jeden zwycięski.
Miłym akcentem eliminacji gminnych IV Festiwalu Rosołu był koncert działającego przy Domu Kultury w Łapanowie zespołu TWO WAY.

Tekst: M. Drożdż

admin