W Łapanowie kolędowali na rzecz zabytkowego kościoła

Z okazji święta Trzech Króli, 6 stycznia, w kościele parafialnym pw. Redemptor Hominis w Łapanowie odbył się koncert kolęd i pastorałek pt. „Zaśpiewajmy kolędę”. Towarzyszyła mu akcja „Nasz Skarb – Nasza Duma”, której celem była zbiórka funduszy na remont drewnianego, zabytkowego kościoła w Łapanowie.

Gwiazdą wieczoru był związany z Krakowem poeta i pieśniarz Paweł Orkisz, razem z zespołem zaprezentował autorski repertuar ballad kolędowych. Wcześniej na scenie wystąpiły: schola „Perełki Niepokalanej” z Łapanowa, schola „Cud” z Kierlikówki oraz schola „Podaruj radość” z Pcimia, chór parafialny z Łapanowa wraz z działającą przy nim kapelą, Chór Seniora z Łapanowa oraz chór Szkoły Muzycznej z Sobolowa, Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnawy, przedstawiciele osób niepełnosprawnych z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łapanowie, Zespół „Gaudium” z Niegowici, Kapela Ludowa „Łapanowianie” oraz najmłodsi uczestnicy przeglądu uczęszczający do Niepublicznego Przedszkola „Bajkowa Kraina”.

Przez cały dzień, w ramach akcji „Nasz Skarb – Nasza Duma”, w nowym kościele w Łapanowie prowadzona była kampania informacyjna na temat zabytkowej świątyni. W trakcie koncertu wyświetlano slajdy ukazujące etapy remontu kościoła oraz sprzedawano pamiątki i materiały dotyczące tego miejsca. Do podziemi nowego kościoła przybyły całe rodziny, korzystając ze specjalnie przygotowanej kawiarenki, „Dziecięcego kącika” dla najmłodszych, czy questów przygotowanych przez Frankówkę Małą. Wszystkie złożone w ciągu dnia ofiary zostały przeznaczone na wsparcie renowacji zabytkowej łapanowskiej świątyni, która dotkliwie ucierpiała w czasie powodzi w 2010 r.

Koncert kolęd w Łapanowie cieszy się już trzyletnią tradycją. Organizatorem i pomysłodawcą tegorocznej akcji było Stowarzyszenie „PRO-aktywni” oraz parafia pw. św. Bartłomieja, współorganizatorami Centrum Kultury oraz Urząd Gminy Łapanów. Wydarzeniu patronował Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Plus, Radio RDN Małopolska, Gość Niedzielny, Gazeta Krakowska, Franciszkańska3.pl, Gazeta Łapanowska, Ziemia Bocheńska, Bochni@nin, mojaBochnia.pl, KBC24.pl oraz Gloria24.pl.

Jak co roku nie zabrakło sponsorów, byli nimi: Firma TOK-FREZ Dariusz i Beata Zduleczni, Firma Instalbud Łukasz Kaczmarczyk, Firma budowlana Sławomir Śliwa & Michał Świątko, Firma KuklaDecor Magdalena Kukla, Cukiernia Maria i Jan Śliwa, Restauracja „Alf” Jolanta i Jerzy Krawieccy, Sklep spożywczo-przemysłowy Urszula Bukowska, Grzegorz Szostak, Mateusz Kaczmarczyk, Gminna Spółdzielnia w Łapanowie, Gminny Zakład Komunalny w Łapanowie. W pomoc przy organizacji koncertu i akcji „Nasz Skarb – Nasza Duma” włączyła się także młodzież oazowa z łapanowskiej parafii oraz Koła Gospodyń wiejskich z Grabia, Wolicy i Woli Wieruszyckiej.

Tekst i zdjęcia: Piotr Sionko

admin