KONKURS PALM WIELKANOCNYCH – DK SOBOLÓW

Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia, czyli okresu bezpośredniego przygotowania do Wielkanocy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia palmy, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa ale także odradzające się życie.

Słynny stał się konkurs na najdłuższą i najpiękniejszą palmę, którego organizatorem jest Dom Kultury w Sobolowie. Obyczaj ten kultywuje się od kilku lat  i z roku na rok przybywa co raz więcej chętnych. W tym roku do konkursu przystąpiły po raz pierwszy panie z KGW – Sobolów oraz Stowarzyszenie ” Nasz Kamyk „.
Każda z palm zasługiwała na duże uznanie. Chociaż różniły się wyglądem i techniką wykonania jednak przeważały palmy zdobione pięknymi, barwnymi kwiatami z bibuły, wstążkami oraz baziami. Szanowne jury w składzie: przewodniczący pan Andrzej Jeziorek, przewodniczący Rady Gminy pan Andrzej Śliwa, ks. Stanisław Jachym, ks. Mirosław Rabijasz, pan Józef Mazankiewicz, sołtys wsi Sobolów pan Stanisław Kufta oraz sołtysi poszczególnych wiosek przyznali nagrody. Od 1 do 6 miejsca oraz 11 wyróżnień. Pierwsze miejsce zdobył Stachowicz Dawid, drugie miejsce Kowalczyk Lucjan, trzecie miejsce Trybuła Marcin. W oddzielnych kategoriach ocenione zostały KGW z Sobolowa zdobywając 1 miejsce oraz Stowarzyszenie ” Nasz Kamyk ” zajmując miejsce 2. Nagrodami dla nich były kwoty pieniężne ufundowane przez sponsorów.

Finansowo konkurs palm wspomogli: Urząd Gminy w Łapanowie oraz sponsorzy: pan Andrzej Śliwa, pan Andrzej Jeziorek, pan Janusz Opoka, pan Jan Ćwioro, pan Krzysztof Trzósło, pracownicy DK Sobolów oraz zarząd OSP Sobolów. Serdecznie dziękujemy za ten piękny gest, który pozwala nagradzać tych, którzy wykonują wielkanocne palmy podtrzymując tym samym piękny ludowy zwyczaj.

admin