Eliminacje gminne II Festiwalu Rosołu

Już po raz drugi Stowarzyszenie LGD „Dolina Raby” we współpracy z gminami członkowskimi postanowiło przeprowadzić konkurs na najlepszy i najsmakowitszy rosół. W 2012 r. została zmieniona formuła rywalizacji, gdyż we wszystkich gminach przeprowadzane są eliminacje, które mają za zadanie wyłonić finalistów II Festiwalu. W gminie Łapanów odbyły się one 12 września w Domu Kultury w Łapanowie.

Do rywalizacji przystąpiło 6 kół gospodyń wiejskich – z Grabia, Wolicy, Tarnawy, Lubomierza, Chrostowej i Cichawki oraz Zespół Szkół z Dąbrowicy. Niestety nie zgłosili się restauratorzy działający na terenie gminy. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prelekcji na temat najstarszej polskiej książki kucharskiej zawierającej przepis na rosół polski. Napisał ją w 1682 r. Stanisław Czerniecki – kucharz na zamku w Nowym Wiśniczu. Prelekcję wygłosił Patryk Paszkot – asystent kierownika Biura LGD „Dolina Raby”.
Następnie jury w składzie Jan Kulig, Helena Kulig, Zofia Woźniak, Elżbieta Kukla, Katarzyna Kołodziej oraz Patryk Paszkot przystąpiło do degustacji i oceny rosołów. W czasie trwania konkursu uczestnicy wysłuchali koncertu działającego przy Centrum Kultury Gminy Łapanów zespołu „Heavy Revolwer” wraz z chórkiem Astravox, którego opiekunem jest Marek Sobczyk.
Po podliczeniu punktów nastąpiło ogłoszenie wyników, a także wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród. W kategorii profesjonalistów zwyciężył rosół przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół z Dąbrowicy, w kategorii amatorów najlepsze okazało się KGW Cichawka. Zwycięzcy będą reprezentować gminę Łapanów na finale II Festiwalu Rosołu, który odbędzie się 14 października w Tomaszkowicach.

Tekst: Mirosław Drożdż
Zdjęcia: Mariola Bartosik

admin