Dni Łapanowa 2014 – fotorelacja

Jak co roku Święto Gminy Łapanów jest najważniejszą imprezą plenerową, która gromadzi liczne rzesze mieszkańców. Jest okazją do podsumowania dorobku gospodarczego i społeczno – kulturalnego gminy. W tym roku dopisała pogoda było wręcz upalnie. W sobotę 5 lipca od godz. 1500 prezentowały się Domy Kultury z Łapanowa, Tarnawy i Sobolowa. Były to głównie zespoły dziecięce taneczno – kabaretowe i wokalne. Można było zobaczyć wiele talentów muzycznych wśród występujących. Dom Kultury w Tarnawie przedstawił dziecięce zespoły taneczne, które zatańczyły w porywającym stylu otrzymując gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności. Po tańcach zaprezentowali się soliści wykonując znane przeboje dając pokaz umiejętności wokalnych. Całość programu przygotowała instruktor Wioletta Nowojowska.

Program Domu Kultury w Sobolowie oparty był na motywach ludowych przedstawiając piosenki i przyśpiewki nawiązujące do Święta Gminy. Zespół stanowiła młodzież szkolna i gimnazjalna działająca w miejscowej Placówce Kultury. Program przygotowała Kierownik Domu Kultury w Sobolowie Jadwiga Musiał.

Występy z Domu Kultury w Łapanowie to młodzieżowe zespoły muzyczne Heawy Revolwer, TWO WAY i Retus (występujący w niedzielę). W sobotę wystąpił również Chór Seniora z programem specjalnie przygotowanym na Święto Gminy. Opiekunem zespołów jest instruktor Marek Sobczyk. Działające przy Domu Kultury w Łapanowie kabarety miały możliwość zaprezentowania się w swoich programach dwukrotnie. Wcześniej wystąpiły kabarety dziecięce „Pstryk” i „Kropka nad Ś”, a wieczorem młodzieżowy Kabaret „Zez” rozbawiając swoimi skeczami zgromadzoną publiczność. Kabarety prowadzi Kierownik DK Łapanów Piotr Musiał. Świetny występ zaprezentowały dziewczyny z Zespołu tańca Nowoczesnego Digi – Digi.

Gminna Biblioteka Publiczna jak zawsze prowadziła loterię fantową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci a także dorosłych. Obok Biblioteki Firma Eternet Pawła Nowojowskiego przygotowała loterię z cennymi nagrodami a główną nagrodą był tablet.
Wieczorem wystąpił zaproszony zespół ABBA – Family wykonując piosenki legendarnego Szwedzkiego Zespołu ABBA. Późnym wieczorem odbyła się Dyskoteka dla młodzieży prowadzona przez Dj Tizzue – mieszkańca naszej gminy. Pierwszy dzień Święta zakończył się o 200 w nocy 6 lipca.

Niedzielę drugi dzień Święta rozpoczęły Przedszkolaki z Przedszkola Bajkowa Kraina dając pokaz swych umiejętności taneczno – aktorskich. Świetnie zaprezentowali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Łapanowa pod kierunkiem Pani Marzeny Palka, w następnej kolejności wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Tarnawa działająca przy Domu Kultury w Tarnawie. Koncert bardzo się podobał zgromadzonym słuchaczom tym bardziej, że jest to orkiestra młoda oparta na dzieciach ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tarnawie. Atrakcją popołudnia był przelot samolotu pilotowanego przez syna Wójta Gminy Gdów Pana Zbigniewa Wojasa, Michała Wojasa z kolegą. Samolot kołując nad placem zrzucał cukierki a wszyscy Ci, którzy znaleźli cukierek z dołączonym bloczkiem „Święto Gminy Łapanów” otrzymali nagrody w postaci płyt „Czerwonych Gitar” gwiazdy wieczoru niedzielnego koncertu. Muszę nadmienić, że nagrody ufundowała Radna Województwa Małopolskiego Pani Lucyna Malec obecna na Święcie, wręczając je w towarzystwie Wójta Gminy Pana Jana Kuliga i Dyrektora Centrum Kultury Michała Paszkota.

Część oficjalna rozpoczęła się o godz. 1700. Wójt Gminy Pan Jan Kulig występując na tle Zespołu Pieśni i Tańca „Łapanowianie” powitał wszystkich zaproszonych gości oraz złożył z okazji święta mieszkańcom życzenia pomyślności osobistej jak również skrótowo przedstawił osiągnięcia gminy za ostatni rok. Podziękował również zaproszonym gościom za wsparcie inicjatyw gminy w rozwoju inwestycyjno – gospodarczym i społecznym. Wśród zaproszonych gości udział wzięli: Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, W-ce Wojewoda Andrzej Harężlak, Starosta Bocheński Jacek Pająk, W-ce Starosta Tomasz Całka, Komendant Powiatowy Policji Mariusz Dymura oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Kokoszka. Parlament RP reprezentowała poseł Urszula Augustyn, Samorząd Województwa Radna Urszula Malec, Samorząd Powiatowy przewodniczący Rady pan Jarosław Marzec oraz radni Robert Roj i Wiesław Kukla. Obecni byli dyrektorzy Instytucji Wojewódzkich:
Wydziału Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego Pan Stanisław Siemek
Agencji Rynku Rolnego Pan Bogusław Wiśniewski
Samorząd Gminy reprezentował Pan Andrzej Śliwa wraz z grupą radnych i sołtysów. Przybyli też zaproszeni Przedsiębiorcy z terenu Gminy, którzy w dużym stopniu sponsorowali Święto Gminy.

Po części oficjalnej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Łapanowianie” wraz z Kapelą Ludową „Łapanowianie” Zespoły te działają przy Centrum Kultury Gminy Łapanów są wizytówką naszej gminy zdobywając laury na festiwalach folkloru.

Popołudnie wypełnił koncert Orkiestry Dętej z Sobolowa laureata zakończonego przed kilkoma dniami Festiwalu Orkiestr Dętych „ Echo Trombity” w Nowym Sączu. Orkiestra wystąpiła pod batutą Pani Justyny Chmielek, która na tym konkursie otrzymała „Złota Buławę”. W dalszej części wystąpił zespół rockowy „Retus”, który zaznaczył się w swym istnieniu kilkoma nagrodami i wyróżnieniami na polu artystycznym. Po występie Retusa zaprezentowały się na scenie laureatki Festiwalu Andrzeja Zielińskiego, który cyklicznie odbywa się od trzech lat w Centrum Kultury w Gdowie. O godz. 2100 rozpoczął się koncert legendy polskiej muzyki uznanego za najlepszy Polski Zespół Rockowy XX wieku „Czerwonych Gitar”. Koncert był niepowtarzalną chwilą powrotu do wspomnień lat 60 –tych i 70 – tych a także okazją zaprezentowania kilku piosenek z najnowszego repertuaru. Występ „Czerwonych Gitar” a także udział znakomitych gości był wizytówką Święta świadczący o randze tego przedsięwzięcia na miarę statusu i pozycji Gminy Łapanów wśród samorządów województwa małopolskiego. Święto zakończył Pokaz Pirotechniczny akcentując zakończenie dwudniowej imprezy.

Święto w opinii wielu obserwatorów jest uznane za bardzo udane. Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierali organizację tej imprezy . Urzędowi Gminy Łapanów i Panu Wójtowi za osobiste zaangażowanie, pracownikom Centrum Kultury jako instytucji współorganizującej, Firmie Magillo za wsparcie finansowe i obsługę całej imprezy, wszystkim służbom porządkowym tj. Policji – kierownikowi Posterunku policji w Łapanowie Panu Januszowi Stopie i wszystkim funkcjonariuszom, Firmie Ochroniarskiej „Kontakt”, Druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z całej gminy. Państwu Toporkiewiczom z Zakładu Mięsnego „TUR” za udostępnienie parkingów na własnym terenie oraz Pracownikom Gminnego Zakładu Komunalnego w Łapanowie na czele z kierownikiem Panem Sławomirem Góralem za ich ogromny wkład pracy w przygotowanie terenu placu komunalnego do imprezy i prace porządkowe po jej zakończeniu. Serdecznie dziękuję firmie Impress Music i Panu Krzysztofowi Mucha za profesjonalna obsługę techniczną sceny, światła i dźwięku. Słowa uznania kieruję dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie stoisk z tradycyjną żywnością. Szczególnie dziękuję Paniom z KGW Grabie z Przewodniczącą Elżbietą Janus za przygotowanie wspaniałych potraw dla gości i zespołów. Dziękuję bardzo konferansjerom Pani Małgorzacie Kaleta i Panu Mirosławowi Drożdż.

Na koniec pragnę wyrazić ogromne podziękowanie wszystkim „sponsorom” Święta Gminy Łapanów – a było ich ponad trzydziestka – za prospołeczną postawę wyrażającą się wsparciem finansowym , który stanowił istotny wkład w organizację tego Święta. To dzięki ich funduszom mogliśmy pokryć koszty związane z występem Gwiazd Święta Gminy”(ABBA, Czerwone Gitary). Kierując najlepsze życzenia do wszystkich mieszkańców naszej gminy wyrażam przekonanie, że następne Święto Gminy będzie równie udane.

Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów

Michał Paszkot

SPONSORZY

 

 1. Marcin Klisiewicz Firma Magillo
 2. Paweł Nowojowski – Firma Eternet
 3. Paweł Łosiowski, – Firma „SYSTEM-DROB”
 4. Wojciech Łosiowski – Firma „SYSTEM-DROB”
 5. Bogdan Rojowicz – Firma „SYSTEM-DROB”
 6. Sławomir Gacek – Firma „SYSTEM-DROB”
 7. Ewa i Robert Bachula – Firma „ROLBUD”
 8. Łukasz Kaczmarczyk – Firma „INSTALBUD”
 9. Stanisław Kaczmarczyk – Firma „INSTALBUD”
 10. Józef Toporkiewicz – Firma „TUR” Ubojnia Zwierząt
 11. Jacek Toporkiewicz – Firma „TUR” Ubojnia Zwierząt
 12. Krzysztof Toporkiewicz – Firma „TUR” Ubojnia Zwierząt
 13. Krakowski Bank Spółdzielczy
 14. Stawarz Dariusz i Małgorzata – Sklep odzieżowy MODA i STYL
 15. Maria i Wiesław Kukla – Sklep spożywczy CEZAR, Stacja Paliw
 16. Andrzej i Zofia Dedio – Masarnia i sklep spożywczy HITPOL
 17. Mariusz Bukowiec – Firma P.P.H.U. Bukowiec
 18. Jan Krawczyk – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Petro – Tan
 19. Stanisław Bzdyl – Firma „Max-Dach”
 20. Dariusz Zduleczny – Firma „Tok-Frez”
 21. Waldemar Kamiński – „TERMO-KAM”
 22. Marek Węglarz – Piekarnia „Pogórze“
 23. Agnieszka i Jerzy Zastawniak – Restauracja „Herbowa”
 24. Jolanta i Jerzy Krawieccy – Bar „ALF”
 25. Mirosław Satoła – Firma Przewóz Towarów oraz Budownictwo Drogowe, Roboty Ziemne
 26. Leszek Mazur – Transport Samochodowy i Wykonywanie Robót Ziemnych
 27. Daniel Mazur – Transport Samochodowy i Wykonywanie Robót Ziemnych
 28. Marian Zdebski – Zakład Instalacji Wod – Kan
 29. Zofia Bednarz – Piekarnia
 30. Maria Hejmo – FHU „Nata”
 31. Ryszard Banaś – Firma RYCH – BUD
 32. Joanna i Krzysztof Soleccy – Sklep Sobolów
 33. Edyta Obrał – Młyńska – Pośrednictwo Ubezpieczeniowe
 34. Wiesław i Elżbieta Kukla Hydrosprzęt – Maszyny Budowlane Łąkta Dolna
 35. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Łapanów
 36. Wioletta Górak – Hurtownia Spożywcza „Buraczek”

admin