80-ta rocznica wydarzeń łapanowskich

W dniu 17 czerwca 2012 r. ludowcy powiatu bocheńskiego uczcili 80-tą rocznicę krwawych zajść, jakie wydarzyły się w okolicach Łapanowa w 1932 r. 5 czerwca 1932 r. zorganizowano w Łapanowie międzypowiatowe Święto Ludowe, a na czele komitetu organizacyjnego stanął ówczesny prezes Stronnictwa Ludowego Bartłomiej Twaróg z Łapanowa. W tym czasie trwała zażarta walka polityczna na szczeblu państwowym między sanacją a partiami opozycyjnymi o kształt Polski.

Do głosu zaczęły dochodzić stronnictwa chłopskie, które zjednoczyły się na Kongresie w 1931 r. w jedno Stronnictwo Ludowe. Sanacja obawiając się, aby wiec w Łapanowie nie przerodził się w protest i bunt przeciw władzy, 2 dni przed planowaną manifestacją zakazała zgromadzenia. Organizatorzy nie byli w stanie odwołać zaplanowanych wcześniej obchodów. Wtedy to do zgromadzonych tłumów policja otworzyła ogień, w wyniku zajść zabitych zostało 7 chłopów, a kilkudziesięciu zostało rannych.
Po uroczystej mszy św. sprawowanej 17 czerwca br. kościele parafialnym w Łapanowie, delegacje i poczty sztandarowe udały się pod pomnik na łapanowskim rynku, aby złożyć wiązanki kwiatów i oddać hołd pomordowanym. Delegacja ludowców z Łapanowa złożyła także kwiaty pod pomnikiem w Wolicy, w miejscu gdzie miały miejsce krwawe wydarzenia z 5 czerwca.
Na uroczystości do Łapanowa przybył m.in. Sekretarz NKW PSL, zarazem Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz. Po złożeniu kwiatów i krótkim przemówieniu na temat krwawych zajść z 1932 r., spotkał się z Bernadetą Góral – córką ówczesnego Prezesa Bartłomieja Twaroga.
Po uroczystościach rocznicowych, w Domu Kultury w Łapanowie odbył się V Zjazd Powiatowy PSL. Na bieżącą kadencję Prezesem Zarządu Powiatowego PSL został wybrany Henryk Czech.

admin